19 Nisan 2010

İŞLER YOLUNDA

Havaların düzelmeye başlamasıyla birlikte arılarımızda gaza bastı. Her hafta sonu İstanbul'dan Ferizli'ye gidip geliyorum. Yaptığım yol her hafta sonu 350 -400 km. arasında. İlk defa bu hafta sonu neşemiz yerine geldi. Bütün haftanın yorgunluğunu arıları bu vaziyette görünce üzerimizden attık.
Cumartesi günü yeni gelen arılarıma kat attım. Pazar günüyse eski arılarımın genel bakımını yaptım. Eski arılarım yeni gelenlere hava atar gibiydiler.
Mustafa YILMAZ kendisi İstanbul'da oturan ve çalışan hemşerim. Arıları ise İnebolu'da. Bu sene
malesef 21 kovanından 18 tanesi sönmüş. Sadece 3 kovanı bahara çıkabilmiş. 20-25 gün öncesinde bütün kovanlarım çalışıyordu diyor. İşin ilginç tarafı her kovanda 10 kilodan fazla bal varmış. Ama kovanlarda arıların ölüsü bile yok diyor. Kendisini pazar sabahı Adapazarı'ndan aldık.
Kovanları otobüsle getirdi ve Niğmet Çavuşoğlu'ndan 11 adet arı aldı.
Ferizli'de biz arılarla uğraşırken bir taraftan da anti varoo dip tahtalı kovanların yapımı sürüyor. Ballık ve kuluçkalık olarak yaptırdığım kovanların ve kapaklarının yapımı bitti. Bezir yağıyla boyandı ve kurumaya bırakıldı. Kısmet olursa alttıkların da bu hafta sonu bitmesi ve bezir yağıyla boyanmasından sonra yeni kovanlarımızı kullanmaya başlayacağım. Sezona hazırlanmaya devam ediyoruz.

6 yorum:

 1. Sayim abi yeni katların hayırlı olsun, kovan içi resim çok güzel peteklerede agarma var, ferizlide nektar var demekki.

  Mustafa Yılmaz içinde ne desek boş, sadece geçmiş olsun demeklede olmuyor. Bana kalırsa son baharda kış arısı olmayan kovanlar böyle sönüyor. Bal var arı yok, içerdeki zincir kopuyor.Her şey gönlünce olsun, kal sağlıcakla.

  YanıtlaSil
 2. Saim abi katların hayırlı olsun,maşallah arılarda kuvvetlenmiş nektara hazırlar,sezonun hayırlı ve bereketli olsun abi,saygılar.

  YanıtlaSil
 3. SLM...

  Saim Bey.

  Maşallah kolonilerini sezona çok sıkı hazırlıyorsun.Takımı çok sıkı kampa almışsın:)Gayet formda gözüküyorlar.Sezonda başarılar diliyorum.

  SLM ve Muhabbetle...

  YanıtlaSil
 4. Saim abi,keşke arıcılığa yeni başlasak.1812 yılında yapılmış kovanları bırakıp yeni nesil kovanlara geçmek iyide külfeti ve eski malzemenin durumu işleri güçleştiriyor.Yeni nesil biraz şanslı olarak görüyorum.Maşallah arıların iyi gözüküyor,emeğin karşılğını görmen dileğiyle saglıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 5. Adsız23:29:00

  selam ben mustafa yılmaz sami abinin bahsetigigibi 18 arikaybımvar inanın duran arının biri ali abinin yap dedig vidyosundan seredip yaptım arı şuanda 7cıtada bitaraftan üzüntü bitaraftanyokan becremk sevic icice girdi kaybetim arilar 23gün öncesinekadar hicbir sorunuyokgibiydi. boş kovan ları nimet cavuşun arılıg feriliye indirdim ve 11ari anlaştık bunlarda seneyesöndürmem inşalah nimetcavuş dei bunlar sönmiyencinstir 8sene garanti verdi sel saygılar

  YanıtlaSil
 6. Saim abi yeni sezon ve kovanlar hayırlı olsun selamlar.

  YanıtlaSil