14 Mart 2010

FERİZLİ NOTLARI

Arılarımı Ferizli'ye götüreli 15 gün oldu. İlk gittiğimizde havanın aşırı yağışlı olmasından dolayı tam yerleşememiş ve fazla kovanla ballıkları arsa sahibi Mustafa abinin evinin yanına koymuştum. Gider gitmez ilk işimiz traktörle onları taşıdık. Muharrem,Murat ve dedesi hemen yardımımıza koştular sağolsunlar.

Yerleştikten sonra kovanların genel kontrolunu yaptım. 1 tane kovan ana kaybetmiş ve yalancıya kaçmış. 1 kovanda yeni ana çıkarmış ama yumurtlamaya başlamamış. Tam bu kovanı kontrol ederken Ali Türk Abim aradı. Hasta olacak adamın ayağına doktar gidermiş. Ali abi hemen olaya telefonla müdahale etti ve bu kovana başka bir kovandan günlük olan bir çıta verdim. Kışa girerken Kasım ayında gerekli yüklemeleri yaptığım için kovanlarda açlık sorunu yok. İnvert şurupla beslemeye devam ediyorum. Şurubu hazırlayıp poşetliyoruz. Poşet olarak buzdolabı poşeti veya normal poşet kullanıyorum. Buzdolabı poşetiyle verirken poşeti delmeden veriyorum. Diğer poşetle verirken üstten çıta boşluğuna gelecek şekilde şırıngayla bir delik açıyorum.

Arıları taşırken kovanların altına koğduğum demirleri götürmenin faydasını görüyorum. Yağan yağmurlardan dolayı direk yere konulan kovanların durumu hiçte iyi değil.

Arılığımızın genel görünümü. En öndeki kovanlar Halil Çavuşoğlu' nun. Arka sıradakilerse Niğmet Çavuşoğlu'nun. Yola uzak olsakta barakanın olduğu yerde rüzgardan duramazken benim arılarımız olduğu yerde hiç rüzgar esmiyor.

Hali Amca çok eski ve usta arıcılardan. Kendisinin bilgi ve tecrübelerinden fayfalanıyoruz. Niğmet'i anlatmaya gerek yok.

Sen git koca tarlada barakayı kuracak yer yokmuş gibi su kaynağının içine kur. Çamurdan adım atamıyorsun. Çizme saplanıp kalıyor. Çekiyorsun çizme ayağından çıkıyor. Çizme çamura saplanmış kalıyor. Hemen olaya müdahale ettik ve barakayı daha yukarıya kuru bir yere taşıdık.

Barakanın yeni yeri. Önüne ayrıca mutfak yeri yaptık.

5 yorum:

 1. Sayın Gürel yeni yeriniz hayırlı olsun,oradan güzel haberler almak dileklerimle,başarı ve güzellikler sizinle olsun,tüm ekip elemanlarına da aynı dilekleri iletiyorum.Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. Saim abi hafta içi gelen haberlerde biraz sııkıntı var diye düşünüyordum, kovanlarda sorun olmaması çok güzel.

  Anasız kalan kovanlara başka kovanlardan yavru takviye edilmeli. Şu an çıkan anaarıda çifleşmeye bilir, o zaman içerde arı zinciri hepten kopacaktır, bir degil iki yumurtalı çıta bile verebilirdin, çünkü koloni 7 çıta diyordun.

  Nimet abiyi anlatmaya gerek yok demişin doğru diyorsun, tam karadenizliki, barakayı kurdugu yerden belli oluyor::))

  YanıtlaSil
 3. Saim abi ne diye değiştirdiniz barakanın yerini Ali Türk gelecekdi daha oraya yav:)

  YanıtlaSil
 4. Saim abi,kolay gelsin.Abi arıdan çok çamurla mücadele edeceğiniz gibi.Sezonuz hayırlı olsun.Saglıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 5. İlhami abi tüm iyi dileklerin için teşekkür ederim.
  Ali abi arıcılar gerekli müdahaleleri zamanında yapmayıp bahaneyi kendilerinde değil havadan sudan buluyurlar biliyorsun.
  Muhteşem abi Ali abiyle beraber senide bekliyoruz.
  Vecdi abi havalar fazla yağmazda sorun yaşamayız inşallah bundan sonra.

  YanıtlaSil