2 Kasım 2009

02 KASIM 2009 TARİHLİ YENİ ASIR GAZETESİNDEN ALINMIŞTIR.

HAYATIN İÇİNDEN
Arıcılar kentlerine dönemedi
Sahte bal" ürünleri yüzünden ballarını satamadıkları için Muğla'da kalan arıcılar, elektriksiz ve susuz çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor


OSMAN AKÇA (MUĞLA)

Muğla'ya çam balı üretimi için Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 4 bin arı üreticisi, sahte bal ile rekabet edemeyip ürünlerini satamadıkları için memleketlerine dönemiyor.
Elektriksiz ve susuz çadırlarda yaşam mücadelesi veren arı üreticileri, en büyük darbeyi "sahte bal" üretiminden aldıklarını belirterek, arı yetiştiricilerinin sorunlarını çözmek için kurulan birliklerin de bu konuda hiçbir çalışma yapmadıklarını öne sürdü.

OYUN OYNANIYOR
Ailesiyle birlikte Sivas'tan bir ay önce bin 300 kovan arasıyla gelen 50 yaşındaki Taki Aktürk, hayatının 25 yılını arıcılığa verdiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıllarda her biri 27 kilo gelen bir teneke balın fiyatı 225 TL iken, bugün 80 ile 90 lira arasında fiyat veriyorlar. Yetkililer ülkede 800 bin teneke bal üretildiği yönünde açıklama yapıyor. Bunlar yalan. Bu rakam gerçekte 400-500 bin teneke arasındadır. Ballarımızı satamıyoruz. 9-10 firma arıcıların üzerinde oyun oynuyor. Bunlara da üst birlik ve birlikler yardımcı oluyor. Onlar da bizi peşkeş çekiyorlar. Onlardan da şikayetçiyiz" dedi.
Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri bakanlıklarından izinli sahte balların piyasada bal şurubu olarak satıldığını öne süren arıcı Aktürk şöyle devam etti: "Balın fiyatı ayrı, bal şuruplarınınki ayrı olmalı. Önüne 'saf bal', arkasında da 'bal şurupludur' diye yazıyorlar. Birlikler de bunlara göz yumuyor."

ŞARTLAR KÖTÜ
Eşi Taki Aktürk ile birlikte Muğla'ya gelen 46 yaşındaki Nimet Aktürk de yaşam koşullarından şikayet etti. Aktürk, "Suyumuz ve elektriğimiz yok. Çadırın içerisinde yılların, akreplerin üzerinde yaşamaya çalışıyoruz. Sahip çıkanımız yok" diye tepkisini dile getirdi.
11 yıldır arıcılık mesleğiyle uğraşan Adanalı Can ailesi de ürettikleri balları satamamaktan şikayet etti. Geçimleri sağlamak için zor şartlar altında çalışmak zorunda olduklarını anlatan Yunus (63) ve Gürbahar Can (55) çifti, geçimlerini sağlamak için 6 aydır dağlarda yaşadıklarını söylediler.
Gökova'da bal tesisi sahibi Fikret Çalca, turistlik tesislere bal veremediklerini söyledi. Çalca, "Bu yıl bal rekoltesi iyi, fakat ihracat ve iç pazardaki daralmadan dolayı mallar elimizde kaldı. Gıda koteksinin değişmesi lazım. Sahte bal ve arıcıların sorunlarıyla Arı Yetiştiricileri Birliklerinin uğraşması lazım" diye konuştu.

BİR MİLYON KOVAN
Türkiye'nin bal üretiminin yüzde 30'unu, çambalı üretiminin ise yüzde 80'ini karşılayan Muğla'da 5 bin 850 üreticinin geçimini arıcılıktan sağlıyor. Yaklaşık bir milyon kovanda yıllık ortalama 25 bin ton bal üretimi yapılıyor.

Sorunlarımıza çözüm bulunmalı
Adana'nın Kozan ilçesinden Muğla'nın Milas ilçesi Pinar Köyü'ne gelen 49 yaşındaki Güngör Can, 17 yıldır organik bal ürettiğini belirterek, zor günler geçirdiklerini kaydetti. Tepkisini bir teneke balı yere atarak gösteren Can, "Sahte ballara çözüm getirsinler. 110 teneke mahsulüm elimizde kaldı. Sahte ballara çözüm bulunsun. Yetkililerin, pazar bulmasını istiyoruz. Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu döneminde 225 YTL olan balın tenekesi şimdi 100 TL'ye düştü" dedi.

Şahin: İddialar gerçek değil
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkezi Birliği 2. Başkanı Ziya Şahin, birliklerin arıcılara sahip çıkmadığı iddialarını reddetti. Şahin, "Yerleşim yeri olarak büyük sıkıntı çekiliyor. Temelde arıcılarımızın ballarını satamamaktan kaynaklanan sıkıntı var" dedi. Bal maliyetlerinin 2009 yılında 6 lira 30 kuruş olmasına rağmen üreticiden alış fiyatları 4 lira olduğunu kaydeden Şahin, fiyatların geçen sene göre yüzde 60-70 oranında düşüş yaşandığını söyledi.


5 yorum:

 1. Saim bey hayırlı seneler
  Yazıyı okuyunca biryandan kızıyor bıryandanda gülüyörüm
  Seninle istanbula bal satan şarkuterileri gezeleim petekle satılan balların %90 i arıya şeker ve gılıkoz vererek üretilmiştir , bunu arıcı birlikleri biliyor,üreten bılıyor,satan bılıyor ama malesef alan vatandaş bilemiyor,peteği görünce tamam bu baldır dıye alıyor.

  YanıtlaSil
 2. SLM...

  Saim Bey.

  Üzülüyorum.

  Bu sahtekarların yaptığına mı veya bunlara prim veren tüketicimize mi kızayım bilemiyorum.

  Devletimizin gerçek arıcılarımıza sahip çıkarak ,halkımızın bu sahtekarların elinden kurtarmasını bekliyorum.

  Halkımızı yanıltan bu sahtekarlara devlet kurumlarının biran önce dur temesini ve gerekli yaptırımları uygulamasını bekliyorum.

  İlgili denetim birimlerinin bu konuda ihmali olduğunu düşünüyorum.Bu şurupların üzerinde ilgili birimlerin onay seri numaraları vardır.Acaba bu onayı veren arkadaşımız bu yanıltıcı uygulamayı görmemişmidir :))

  YanıtlaSil
 3. Sayın Gürel,gerçekten evlere şenlik bir durum ama gerçek,diğer ülkelerde olduğu gibi arıcıların desteklenmesi edilmesi gerekiyor neticede arıcılarda vergisini veriyor tüm vatandaşlık hizmetlerini yerine getiriyor,beklentimiz tüm bu konuların göz önüne alınarak TAB ve arıcılar birliklerinin bu konuya eğilip çözüm üretmeleridir.Saygı ve sevgiler sunuyor hayırlı işler diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. burası türkiye
  sanatçı şarkıyı yapar kendisi satmadan sahteciler köşeyi döner
  balcılarda balı sağmadan merdiven altı üreticiler gligozcular piyasayı allak bullak eder
  meclise yürümek lazım bu boyle devam ederse ne arı kalır ne arıcı

  YanıtlaSil
 5. Malesef bu yapılanlar ve sahte bal diye satılan şerbet aromolarının tamamı bakanlık onayı almış durumdalar. Biz üreticiler dolum müsadesi almak istesek binbir zorluk çıkartırlar. Bunlar devletten teşvik görürken bizarıcıların devletten ne kadar teşvik aldığı malümunuzdur.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil