30 Mart 2009

29 MART 2009 PAZAR GENEL KONTROL

Yerel seçimler dolayısıyla vatandaşlık görevimizi yerine getirip oylarımızı kullandıktan sonra Tuncay ERDEM ve Niğmet ÇAVUŞOĞLU ile birlikte Ferizli yollarına düştük. Buluşma yerimiz Göztepe yakınlarında bulunan arılıktan gelen arılar çiceklerden polen toplarken poz vermeyide ihmal etmediler.İlginç olan ise bu arılığın şehir merkezinde olması. Bunu Tuncay daha evvel haber yapmıştı zaten.
http://tuncayerdem.blogspot.com/2008/03/istanbul-ortasinda-aricilik.html
Bizim minimum-maxsimum termometreyi güneşe koyduğumuzda sıcaklık yağan yağmurlara nazire yaparcasına birara 36,7 dereceye kadar çıktı. Gölgede sıcaklık 20 derece civarındaydı.

Bütün kovanları tek tek elden geçirdik. Analarını kontrol ettik.
Güzel yumurta atılan bir çerçeve.

Bahar kovonlara çoktan gelmiş bile.
2 kovanda anaya rastlamadık ve günlük vererek ana çıkarttıracağız. Genel olorak durum iyi gözüküyor. Havalar inşallah bundan sonra tekrar uzun süreli yağışlı ve soğuk gitmez. Özlemler yakında sona eriyor. Herşeyi çok özlemişiz.
Mis gibi Kestane balı'mızı sofradan eksik etmiyoruz.

4 yorum:

 1. Saim bey,Maşallah yavru durumu çok güzel, kemerde bal kalmamış dikkat,afiyet olsun,neşelimuhabbet dileğiyle.

  YanıtlaSil
 2. Saim abi, bu dijital veya hassaa termometreler güneşi gördügünde acayip uçuyorlar. Termometreye elinle gölge yap hemen düşüşe geçiyor. Asıl sıcaklık degerleri gölge sanırım, düşünsene Ferizlide yazın durulumu.

  Artık her tarafa bahar geldi sanırım, bir daha hava zor bozar.

  YanıtlaSil
 3. saim bey maşallah diyelim o kadar soğuk havaya rağmen arılarınız süper yalnız dikkat edin bal pek görülmüyor arılara bolca şurup verin inanın önlerine geçilmez bir gelişme sağlıyacaklar yeriniz süperdir diye düşünüyorum benim 40 arımda böyle yavru durumu yok arılarım bu aralar salkım yapmışlar bizde durumlar sakat şimdilik:(

  Bu arada tuncay kaptana ve saim beye selamlarımı söylersin,hemşerim size iyi bakmış ama dikkat koleströlünüz çıkmasın ,selamlar ,kolay gelsin.:)

  YanıtlaSil
 4. Kışa gerekli bal stoğu ile giremediğimiz için bal mevcudu yeterli miktarda değil. Bu benim hatam, ancak hem şerbetle besliyoruz hemde nektar akışı şu anda çok iyi. Tüm dilekleriniz için teşekkürler.
  Ali abi ben termometreyi bilerek güneşe koydum denemek amaçlı bakalım sıcaklık kaç dereceye çıkacak görelim diye. Söylediğin gibi esas ölçümü gölgede yapmak lazım, haklısın.
  Selamlar

  Selamlar.

  YanıtlaSil